• Lata 1918 - 1939

• 16.03.2022 13:20
      • Przyznanie szkole pełnych praw gimnazjum państwowego (na rok szkolny 1922- 1923)...

1923

Potwierdzenie państwowych uprawnień szkoły przez MWRiOP

1924

Ufundowanie tablicy poświęconej uczniom szkoły poległym w latach 1918-20 (zniszczona w 1939, odtworzona po wojnie).

1926

Zmiana nazwy szkoły na 8-klasowe Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu

1928

Utrata przez gimnazjum praw szkoły państwowej .

1932

Diecezja Częstochowska (biskup Teodor Kubina) na mocy umowy kupna-sprzedaży przejmuje zarząd nad gimnazjum wieluńskim (pod warunkiem, że szkoła będzie miała charakter otwarty, uczyć się w niej będzie młodzież męska bez względu na jej wyznanie i narodowość, zmiana nazwy na: Prywatne Gimnazjum Męskie im. T. Kościuszki Diecezji Częstochowskiej o profilu humanistycznym)

1933

Oddanie do użytku nowego budynku szkoły auli - sali gimnastycznej. Wyciąg z regulaminu uczniowskiego (lata 30-te): “ ... za niestosowne zachowanie na lekcji - kara 5 groszy na rzecz gimnazjum, za niszczenie cudzej własności - kara 10 groszy na rzecz gimnazjum, za niewypełnienie obowiązków ucznia - kara 10 groszy na rzecz gimnazjum za przebywanie poza domem w godzinach nocnych - kara 15 groszy na rzecz gimnazjum, za niestosowne zachowanie na ulicy - kara 20 groszy na rzecz gimnazjum, za brak ukłonu przełożonemu - kara 20 groszy na rzecz gimnazjum, za uderzenie kolegi - kara 30 groszy na rzecz gimnazjum...”.

IX.1939

Przerwanie działalności szkoły, w budynku przy ul. Gaszyńskiej mieściły się: mieszkania prywatne dla Niemców, szkoła dla dzieci niemieckich, magazyn zbrojeniowy w sali gimnastycznej.

1939-1945

Tajne indywidualne nauczanie (w Wieluniu 10 nauczycieli prowadziło komplety dla 15 uczniów, a w powiecie wieluńskim 4 nauczycieli dla 7 uczniów).

Historię szkoły opracował mgr Jarosław Mazur Przy opracowaniu kalendarium wykorzystano min. publikacje dr hab. Tadeusza Olejnika oraz zbiory archiwalne znajdujące się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.